« Travanj 2024 »

Mjesec hrvatske knjige u 4.b
Autor: Mihaela Piskač Opančar, 2. 11. 2023.

I ove godine, od 15. listopada do 15. studenog obilježava se diljem zemlje Mjesec hrvatske knjige. Ovogodišnji slogan Nek' ti riječ ne bude strana(c) poslužio nam je kao motivacija da u svom razredu ugostimo dvije spisateljice kako bismo iz prve ruke čuli o važnosti pisane riječi, odnosno čitanja.

Gospođa Ina  Špiček, spisateljica, ali i vlasnica nakladničke kuće Innamorata , kroz slikovnicu PoNosni slon koja je izdana u nakladi Inni mini, upoznala nas je s procesom nastanka knjige od samog rukopisa do njezinog dolaska na police knjižara i knjižnica.

Gospođa Marija Matulić nam je pričala o tome kako je nastala njezina prva slikovnica Medo koji je širio ljubav svijetom te nam je otkrila da je poticaj za nju bila priča koju je napisao njezin sin Mario još u vrtićkoj dobi. Kroz ovaj razgovor doznali smo i kako izgleda put od rukopisa do knjižara i knjižnica kada knjigu izdajete sami, bez učestvovanja nakladničke kuće.

Također smo doznali da obje spisateljice pišu pod pseudonimom pa njihova djela nećete pronaći ukoliko ih tražite pod njihovim imenom i prezimenom. Potragu vršite prema nazivu djela / nakladničke kuće i sami otkrijete koja umjetnička imena stoje uz njihova stvarna imena i prezimena.

Kroz gostovanja obiju spisateljica saznali smo o važnosti čitanja, mogućnosti koje nam isto otvara, ali i koliko je važno slijediti svoje snove. Kao poklon smo dobili straničnike i pet slikovnica PoNosni slon koje smo razrednom tombolom podijelili u ruke petero najsretnijih učenika.

Ovim putem se zahvaljujemo objema spisateljicama što su imale želju doći nam u goste i predstaviti svoj književni put te ravnatelju Franji Gudelju koji je nazočio na oba događaja.

A vama dragi čitatelji želimo da posjetite svoje knjižnice , centre za kulturu, institute, izdavače kako biste provjerili što su vam pripremili ove godine povodom Mjeseca hrvatske knjige. Još uvijek stignete. Manifestacije možete provjeriti na linku Mjesec hrvatske knjige (mhk.hr)

učiteljica Sanela Mamić