« Travanj 2024 »

KAKO SU TRI MALA SNJEGOVIĆA RAZIGRALA SREDNJAKE (a i šire)
Autor: Neva Margetić, 7. 2. 2024.

Nisam sigurna postoji li djelić prirode, koji toliko razveseli djecu svih dobi, poput nježnih pahuljica kad zalepršaju zagrebačkim nebom...

Možda zato što su sve rjeđe. Možda zbog nostalgije i uspomena koje probude u nama na dane kad su zime bile snježnije, a život jednostavniji. Možda zbog spoznaje i podsjetnika na ono lijepo i bitno, a tako jednostavno - koliko je lijepo prepustiti se čaroliji igre i bar na trenutak postati dijete!

Na školskom igralištu, već po navici, ranim jutrom, učiteljica Dragana R. i njeni maleni kotrljaju grude... Zaigrali smo se. Kao mnogo puta do sada. Neka djeca među nama napravila su snjegoviće, neka su prepoznala njihovu ljepotu, a treće dijete prijavilo ih je na izbor za najljepšeg snjegovića. Nije trebalo puno! Poput lavine koja se od malene grude pretvara u gromadu, zakotrljala se radost Srednjacima, a i šire! Uz toliko strasti i vedrine, navijala su i dijelila "lajkove" djeca bivša i sadašnja! Među njima i mnogi ozbiljni, odrasli ljudi koji su već dugo iz školice otišli, ali uz nju ostali trajno vezani. Kao da je riječ o nečemu velikom, ozbiljnom. Može li ljepše?! Pitali su neki: "A koja je nagrada?"

A kad zastanemo i razmislimo - nije li to, zapravo, i najljepša i najveća nagrada? Podsjetiti se koliko nam je malo potrebno da budemo istinski radosni?! Otopili su se (ili bolje - rastopili od dragosti) oni mrgudi među nama koji jauču zbog bljuzge, zatrpanih automobila i otežanog prometa. Izrasli su snjegovići na skoro svakoj livadi našeg naselja. U susjednoj Macanovićevoj ulici nastalo je pravo remek-djelo.

U vremenima ekstrema i klimatskih promjena, ne želimo kvariti radost, no ne smijemo zaboraviti koliko je ovaj snijeg prirodi potreban. Nježni plašt koji je obavija da bi se mogla odmoriti za nova raskošna pupanja.

I, eto, od naših  pahulja i snjegovića više ni lokvice nisu ostale. Livade su se osule tratinčicama. Vidim u njima pozivnicu za neku novu igru, novu radost!

A izbor za najljepšeg snjegovića, završio je najljepše što je mogao. Pobijedili smo po izboru redakcije! Uz još dvije škole koje su sakupile najviše lajkova na društvenim mrežama! Čestitamo svima!

Bilo je tako lijepo igrati se s vama!

Arijana Zakanj Ivasović, prof.

Video izradila Neva Margetić,prof.