Odmorko proljeće 2024.

« Ožujak 2024 »

UPUTE ZA RODITELJE I UČENIKE - U svrhu sprječavanja i suzbijanja epidemije COVID-19
Autor: Neva Margetić, 3. 9. 2021.

Dragi učenici i roditelji!

Od 6.9. 2021. organizirana je nastava i rad u našoj školi sukladno preporukama HZJZ za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19. Kako bismo osigurali sigurno i dobro okruženje za učenje i boravak učenika u školi te se svi zajedno što bolje odupirali ulasku bolesti u Školu, molim vas da proučite cjelovit dokument Uputa. Ovdje izdvajam sažete upute.

Detaljnije upute nalaze se na linku i u privitku ove obavijesti.

Dolazak učenika u školu

• Učenici ulaze na četiri ulaza:

-Mala vrata (pročelje škole)  – 1.a, 3.c, 1.b, 1.c, 1.d

-Ulaz od boravka (kod rampe) – 3.b, 3.a, 2.a, 2.c, 2.b

-Mala metalna vrata (kod igrališta) – 2.d, 3.d, 4.a, 4.b, 4.c, 4.d

-Glavni ulaz u školu (pročelje škole)– učenici svih viših razreda (5. – 8. raz.).

• Učenici u nastavu produženog boravka dolaze između 7.00 i 8 .00 sati.
  • Ostali učenici dolaze u jutarnju smjenu između 7.50 i 8.00, a u popodnevnu između 13.50  i  14.00 sati.
  • Učenici se presvlače u garderobi te se, uz poštivanje razmaka od najmanje 1,5 metar, izravno upućuju u matičnu učionicu svog razrednog odjela.
  • Zadržavanje učenika na hodnicima ili u drugim zajedničkim prostorima škole treba biti u što manjoj mjeri.

Boravak učenika u školi

• U školi učenici borave u učionici razrednog odjela, izuzev specijaliziranih učionica (na primjer: informatike, fizike, kemije).
  • Vezano za zajedničke prostorije (npr. hodnici), preporučuje se prolazak skratiti na minimum.
  • U što većoj mjeri treba izbjegavati zadržavanje i grupiranje učenika po hodnicima.
  • Učenici se kreću izvan učionice samo koliko je nužno.
  • Dopušteno je miješanje djece i učenika različitih odgojno-obrazovnih  skupina  koji  su slične dobi i uobičajeno  provode  školske aktivnosti  zajedno  s  drugim  učenicima  (na pr. izborna  nastave, dodatna i dopunska nastava, program produženoga  boravka i slično), uz poštivanje razmaka.

Odlazak učenika iz škole

• Učenici iz boravka odlaze u vrijeme dogovoreno između roditelja i učitelja, a najranije u 16 sati.
  • Ostali učenici odlaze iz škole u pratnji učitelja koji je s njima imao zadnji sat.
  • Učenici izlaze iz škole bez zadržavanja na hodnicima ili pred školom te uz poštivanje razmaka od 1.5 metar.

Higijenske mjere za učenike

• Učenici predmetne nastave na ulazu u školu dezinficiraju ruke.
  • Učenike se upućuje da peru ruke prije jela, nakon tjelesne aktivnosti i nakon obavljanja nužde.
  • Broj učenika koji mogu istovremeno koristiti toalet je ograničen te učenici čekaju u redu izvan toaleta.
  • Učenike se upućuje da ne dodiruju lice rukama, da prilikom kašljanja i kihanja okrenu glavu od druge osobe te usta i nos prekriju laktom ili papirnatom maramicom, koju potom bace.
  • Učenici trebaju izbjegavati dijeljenje čaša, pribora za jelo, kao i školskog pribora i drugih osobnih stvari.

Ulazak roditelja u školu

• U školu ne smije ući roditelj koji:
  • ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje),
  • ima izrečenu mjeru samoizolacije,
  • ima saznanja da je zaražen s COVID-19.
  • Roditelji su obavezni prilikom ulaska i boravka u školi nositi maske te na ulazu dezinficirati ruke.
  • Na ulazu se vodi evidencija ulaska.

Suradnja s roditeljima

• Informacije uživo u školi održavaju se prema dogovoru uz poštivanje mjera (razmak, korištenje maske,...).
  • Roditeljski sastanci u prostoru škole održavaju se uz obavezu poštivanja razmaka i nošenja maski.

Prehrana učenika

• Za učenike je organizirana prehrana u vidu užine dostupne svima koji se prijave te ručka za učenike iz produženog boravka.
  • Užinu učenici svakog razrednog odjeljenja imaju u prostoru matične učionice.
  • Ručak je organiziran u blagovaonici u smjenama, uz maksimalno poštivanje epidemioloških preporuka.

Nošenje medicinskih maski

• Svi učenici od 5. do 8. razreda dužni su nositi masku.
  • Svi djelatnici škole dužni su nositi masku.
  • Svi odrasli koji ulaze u školu dužni su nositi masku.
  • Učenici od 1. do 4. razreda ne nose maske.

Dnevno praćenje tjelesne temperature učenika

• Roditelji su dužni brinuti o tjelesnoj temperaturi djeteta te u slučaju povišene tjelesne temperature (iznad 37,2) ne smiju dovoditi dijete u ustanovu.

Pojava simptoma COVID-19

• Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:

• povišena tjelesna temperatura (po pazuhom > 37,2),

• simptomi respiratorne bolesti - kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja,

• poremećaj osjeta njuha i okusa,

• gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece).

• U slučaju pojave simptoma kod učenika, učenik ne smije dolaziti u školu te se roditelj javlja obiteljskom liječniku ili pedijatru, koji odlučuje o daljnjem postupanju. O navedenom roditelj telefonom obavještava ustanovu (razrednika ili drugog djelatnika Škole, ako razrednik nije dostupan).
  • Ako se tijekom boravka u školi pojave simptomi kod učenika, zaduženi djelatnik obavijestit će o tome roditelja, koji treba žurno doći po učenika.
  • Nakon što je učenik izbivao iz škole uslijed nekog od simptoma koji ukazuje na moguću zarazu COVID-19 povratak u školu dozvoljen je isključivo uz liječničku potvrdu!

Molim vas da uvažavate navedene preporuke i upute kako bismo se što bolje nosili s kriznom situacijom i održali zdravo okruženje za sve učenike i djelatnike naše škole. Hvala na suradnji!

U Zagrebu, 3. rujna. 2021. godine.

Franjo Gudelj, prof.

Priloženi dokumenti: