preskoči na sadržaj

Osnovna škola Josipa Račića Zagreb

Login
Naša škola nekad i sad

Moje naselje Horvati - Srednjaci

Brižni i zauvijek, čvrstim nitima vezani uz Školu, roditelji i bivši učenici zaslužni su za ovu filmsku divoticu koja nam je stigla. Uživali smo gledajući i nadamo se da će kadrovi i vama zagrijati srce.

Pozivamo Vas na Dječju Utrku "Trk! Za Zdravlje!"

E-dnevnik

Mentalno zdravlje

 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 9. 2019.

Ukupno: 160462
Logo škole

Izložba - video

50. rođendan naše škole

Korisni linkovi

Šnel kurs

EKO BONTON

Stanari u školi

PERNATI SUSJEDI

UČIMO O NOVCU

RAZREDNI LIST 2.b 2022./2023.

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KAMIŠIBAJ NA NJEMAČKOM JEZIKU
Autor: Mihaela Piskač Opančar, 23. 3. 2023.

Posjet pripovjedačkog kazališta našoj školi zahvaljujući Goethe Institutu. Goethe Institut je kulturni institut Savezne Republike Njemačke s globalnim djelovanjem i zauzima jako važno mjesto u učenju njemačkog jezika. Diljem svijeta informira  kulturnoj raznolikosti Njemačke i Europe.

U utorak 21.ožujka 2023. posjetila nas je kazališna pedagoginja i jezična didaktičarka Kata Bartalis s interaktivnom radionicom pripovijedanja za djecu nižih razreda osnovnih škola. Tijekom pripovijedanja priče Armstrong - Velika pustolovina miša astronauta naši učenici 4cd razreda imali su  priliku iskusiti slikovito pripovijedanje te se tijekom prepričavanja uživjeti u različite uloge. Kroz razne kazališno-pedagoške metode i dramatizaciju djeca su dobili priliku sami dočarati pojedine dijelova priča i prizora. Međuigra riječi, slika i pokreta omogućuje djeci da dožive višejezične avanture i tako koriste njemački jezik kroz igru. Ovo je bila zaista predivna avantura. Crtali su, pjevali i iskusili su pravo astronautsko odijelo.


Kamišibaj [kamishibai] je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike. Korisno je sredstvo i pomagalo za rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine.

Kamišibaj je tvorenica od riječi kami što znači papir i šibaj što znači gledalište ili kazalište. Neki ga zovu papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera, no jedno je sigurno: to je vještina pripovijedanja i kazivanja uz pomoć slika. Pritom dolazi do interakcije različitih umjetnosti.

PODRIJETLO KAMIŠIBAJA:

Kamišibaj potječe iz Japana. To je tradicijski oblik pričanja priča djeci. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo (gaito). Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj.

Kad bi se oglasio udarcem svojih štapova, djeca bi se okupila oko prodavača, kupila slastice i poslušala kamišibaj. Bila im je to lijepa nagrada za njihovu kupnju. Kazivač je bio domišljat, a njegove priče dobile bi nastavak novom kupnjom njegovih slastica.

DIJELOVI KAMIŠIBAJA:

Butaj [butai] – mala drvena kutija u koju se umeću slike pomoću kojih se pripovijeda priča. Svaki butaj ima okvir, vratašca i prostor za slike ili ilustracije kojima se koristimo u pripovijedanju. Ako nemate originalan butaj, može poslužiti i kartonska kutija sličnog oblika. Format može biti različit, veličine papira A4 ili A3.

Crteži ili slike – ilustracije koje pomažu u pripovijedanju.

 

Kazivač ili pripovjedač koji izvodi kamišibaj naziva se kamišibajac, a uradak koji nastaje izvedbom zove se kamišibaj.

Hiošigi je naziv za drvene štapiće kojima kazivač, udarajući jednim o drugi, najavljuje svoj dolazak i početak kazivanja.

Tehnika izrade kamišibaja u radu s djecom je slobodna:

  • tvrđi A4 ili A3 papir
  • likovna tehnika po izboru (bojice, tuš, flomasteri, pastele, kolaž, platno, kombinirane tehnike…)
  • jedna priča može imati od 3 do 33 crteža, broj ilustracija nije ograničen
  • većina priča sastoji se od 12 do 16 čvrstih kartica
  • način pripovijedanja priča je jedinstven te ovisi o maštovitosti i kreativnosti kazivača
  • učenici uživaju u stvaranju svojih priča, mogu samostalno dodavati zvukove, šumove, glazbu, pričati u parovima, naizmjenično…

Preuzeto sa stranice:

 https://www.skolskiportal.hr/sadrzaj/ucitelji-stvaraju/kamisibaj-pripovijedanje-uz-slike/

Ivana Markoš, učitelj mentor njemačkog jezika





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju