HRVOJE IVANČIĆ POSJETIO UČENIKE 4.A
Autor: Neva Margetić, 13. 6. 2023.

Hrvoje Ivančić je putopisac, književnik, reporter i dokumentarist. Autor je putopisa “Dunavski blues”, putopisnog romana “Samsara – put na Istok”, zbirke kratkih priča inspiriranu dugogodišnjim putovanjima na Bliski istok – “Za'atar”, putopisa iz Afrike “Iza Mjesečevih planina”. Dobitnik je godišnje nagrade "Marija Jurić Zagorka" u kategoriji za pisano novinarstvo za 2022. godinu koje mu je dodijelilo Hrvatsko novinarsko društvo za seriju reportaža iz Ukrajine. Napisao je i nekoliko slikovnica.

Susret učenika s gospodinom Ivančićem bio je motiviran saznanjem da se nedavno vratio iz grada Butembo koji se nalazi u kongoanskoj pokrajini Sjeverni Kivi. Razlog njegovog boravka bila je  gradnja jedne škole čiji se zidovi i krov financiraju crowfunding kampanjom koju je upravo pokrenuo naš gost. Ne voli da ga se naziva humanitarcem jer on samo djeluje na način koji može.

Kako je sam rekao posjećuje daleke i egzotične zemlje. Opčinjen je prostranstvima Afrike, prirodom, divljim životinjama, ali iznad svega ljudima koji žive potpuno različitim životom od nas.

S puno ljubavi i empatije pričao nam je o djeci i njihovom teškom životu, učiteljima koji ulažu velik trud da bi škole opstale, manjku hrane, nedostatku novca. Naglašavao je volju djece za igrom i zajedničkim druženjem. Smatra da nije „fer“ da imaju tako malo i da žive tako teško. Imali smo priliku vidjeti najnovije fotografije i video isječke koji su pripremljeni za novi dokumentarac.

„Bilo je jako zanimljivo slušati, ali i šokantno.  Ostala sam iznenađena njegovom ljubavi prema ljudima i djeci Konga. Rastužio me njihov teški život.“ Nika

„ Drago mi je što nam je došao i odgovarao na naša pitanja. Svidjele su mi se fotografije i video.“ Natalija

„Danas smo naučili puno o Kongu i životu u njemu. Voljela bih vidjeti sve što smo čuli.“ Pia

„Imao sam puno pitanja i na sva sam dobio odgovor. Hvala!“ Jagor

„Najviše mi se svidjelo kada je Hrvoje pričao o školi djeci. Doznao sam zašto svi imaju kratku kosu ili uopće nemaju kosu.“ Marin

„Bilo mi je jako zanimljivo. Nešto sam od prije znao, ali sam i dosta naučio. Volio bih da smo se već prije upoznali s njim.“ Lovro

„ Drago mi je da je pomogao oko izgradnje škole jer će djeci uljepšati život.“ Lorena

„Pomogao je ljudima Afrike izgraditi školu. Takav čovjek fakat mora biti dobre duše.“ Franko

„Htjela bih ovo ponoviti. Prebrzo je prošlo!“ Lora

„Potaknuo me da i ja idem u Kongo i upoznam puno djece. Nadam se da će nastaviti s tim poslom i da će putovati u zemlje koje nije obišao.“ Lara

Zahvaljujemo se na dolasku i nadamo se ponovnom susretu u našoj školi.

učiteljica Dragana  Rakonca